.
Please take a look at our latest Spring Term Newsletter
https://barnbyroad.primarysite.media/media/star-wars Please have a listen to the school orchestra’s latest piece!
Have a look and see some of our adventures today on the train!
https://www.barnbyroadprimary.com/spring-term-3/
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Y1 Lions – Jaxon G
Y1 Meerkats – Naomi Th
Y1 Tigers – Finley
Y2 Crocodiles- Lexi
Y2 Toucans- Grace R
Y2 Tree Frogs – Sienna G
Year 1 Reading Trophy – Simona C
Year 1 Writing Trophy – Amelia M
Year 2 Reading Trophy – Ellie H
Year 2 Writing Trophy – Rafferty
Upper School:
Y3 Beech – Rose M and Freddie M
Y3 Oak – Bethani K and Ava M
Y3 Willow – Jack and Daria
Y4 Ash – Kamilis and Michael
Y4 Maple – Ines M ad Alfie-Joe
Y4 Sycamore – Ellie R and James G
Y5 Avon – Rowan and Angelina
Y5 Derwent- Edie and Skye
Y5 Witham – Bentley and Maya
Y6 Severn – Mila B and Finley P
Y6 Thames – Leja and Lara
Y6 Trent – Eleanor S and Elliott R-P
https://barnbyroad.primarysite.media/media/chamber-choir-somewhere-only-we-know Please have a listen to our wonderful Chamber choir singing at this morning’s rehearsal.
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Sophia V
Nursery Dragonflies AM – Macie M
Nursery Ladybirds AM – Aaron P
Nursery Butterflies PM – George H
Nursery Dragonflies PM – Theo W
YR Bees – Finley
YR Caterpillars – Daisy
YR Grasshoppers – Spencer
Y1 Lions – Marnie M
Y1 Meerkats – Jak K
Y1 Tigers – Ted
Y2 Crocodiles- Elijah
Y2 Toucans- Nancy R
Y2 Tree Frogs – Jamie T
Year 1 Reading Trophy – Leah
Year 1 Writing Trophy – Kayden L
Year 2 Reading Trophy – Aria
Year 2 Writing Trophy – Luna S
Upper School:
Y3 Beech – George M and Edgar B
Y3 Oak – Matilda R-P and Dotty T
Y3 Willow – Daniels and Emila
Y4 Ash – Kaitlyn P and Lily P
Y4 Maple – Aimee F and Freddie R
Y4 Sycamore – Tilly D and Albie H
Y5 Avon – Lena and Noah
Y5 Derwent- Dominik and Mia T
Y5 Witham – Nagham and Alex
Y6 Severn – Scarlet and Amelia
Y6 Thames – Kai and Riley
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Matilda D
Nursery Dragonflies AM – Molly W
Nursery Ladybirds AM – Nela C
Nursery Butterflies PM – Nora A
Nursery Dragonflies PM – Isla-Grace L
Nursery Ladybirds PM – Dalton W
YR Bees – Jessica
YR Caterpillars – Tristan
YR Grasshoppers – Kornelia
Y1 Lions – Mabel T
Y1 Meerkats – Amelia-Rose B
Y1 Tigers – Nikola S
Y2 Crocodiles- Ollie-Thomas
Y2 Toucans- Holly C-P
Y2 Tree Frogs – Domas
Year 1 Writing Trophy – Ana-Maria
Year 2 Reading Trophy – Isabella
Year 2 Writing Trophy – Charlie R
Upper School:
Y3 Beech – Arabella A and Zeke H
Y3 Oak – Dylan O and Matilda H
Y3 Willow – Leon and Freya
Y4 Ash – Athena
Y4 Maple – Archie W and Richie J
Y4 Sycamore – Amelie J and Hugo M
Y5 Avon – Noah and Lena
Y5 Derwent- Beau and Sofia
Y5 Witham – Jonah and Mariam
Y6 Severn – Oliwier J and Alfie L
Y6 Trent – Hailey and Teddy
We are immensely proud of all of the children that performed in the Newark Young Musician heats last night and tonight. Everyone played brilliantly and it was lovely to see children supporting their friends and applauding children from every school that attended. Our Barnby young musician finalists are - Jacky on piano, Daisy on cornet, Toby on Trumpet, Regan on flute, Victor on saxophone, Winnie and Ethan on cello and Athena on violin. The Grand Final takes place next Wednesday evening at Barnbygate Methodist Church, our orchestra and choir are also performing at this. Well done everyone!
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Daniel C
Nursery Dragonflies AM – Logan U
Nursery Ladybirds AM – Lucy K
Nursery Butterflies PM – Oliver N
Nursery Dragonflies PM – Finley W
Nursery Ladybirds PM – Amelija K
YR Bees – Mark
YR Caterpillars – Freya
YR Grasshoppers – Rory
Y1 Lions – Tyger-Lily H
Y1 Meerkats – Nancie-May M
Y1 Tigers – Oliver S
Y2 Crocodiles- Joanie
Y2 Toucans- Leonn F
Y2 Tree Frogs – Dexter M
Year 1 Reading Trophy – Daria
Year 1 Writing Trophy – Chester G
Year 2 Reading Trophy – Jack W
Year 2 Writing Trophy – Max
Upper School:
Y3 Beech – Sorrel and Kajus
Y3 Oak – Harrison S and Jesus JG
Y3 Willow – Hollie C and Jacob
Y4 Ash – Caitlin S
Y4 Maple – Anya H and Ava F-S
Y4 Sycamore – George B and Mollie M
Y5 Avon – Romany and Rowan
Y5 Derwent- Isla and Medeea
Y5 Witham – Sandra and Nile
Y6 Severn – Donnacha and Evie
Y6 Thames – Ellie and Indy
Y6 Trent – Isabella and Seb