.
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Emily F
Nursery Dragonflies AM – Molly W
Nursery Ladybirds AM – Evie H
Nursery Butterflies PM – Eleanor M
Nursery Dragonflies PM – Finley W
Nursery Ladybirds PM – Billiy-Joe W
YR Bees – Ivy P
YR Caterpillars – Freya
YR Grasshoppers – Kornelia
Y1 Lions – Isaiah P
Y1 Meerkats – Ryan L
Y1 Tigers – Leah M
Y2 Crocodiles- Aria
Y2 Toucans- Lena W
Y2 Tree Frogs – Chloe
Year 1 Writing Trophy – Nancy-May M
Upper School:
Y3 Beech – Zeke H and Delilah S
Y3 Oak – Sunny B and Matilda R-P
Y3 Willow – Daria and Iris
Y4 Ash – Lily and Oscar
Y4 Maple – Evelyn M and Richie J
Y4 Sycamore – Isaac P and Xavier J
Y5 Avon – Cody and Harry
Y5 Derwent- Dominik and Grace
Y5 Witham – Nagham and Alex
Y6 Severn – Winnie N and Freddie T
Y6 Thames – Dylan and Alex
Y6 Trent – Baillie T and Riley A
Our Senior Choir sang beautifully today on the town hall steps for the opening of the Umbrella Project installation to help to raise awareness and understanding of neurodiversity.https://barnbyroad.primarysite.media/playlist/music
Year 5 enjoyed visits to Lincoln Mosque today.
https://www.barnbyroadprimary.com/summer-term-4/
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Indiana
Nursery Dragonflies AM – Jenson
Nursery Ladybirds AM – Raysa
Nursery Butterflies PM – Oliver A
Nursery Dragonflies PM – Georgia
Nursery Ladybirds PM – Marta
YR Bees – Lukas
YR Caterpillars – Ezra
YR Grasshoppers – Izzie
Y1 Lions – Betty P
Y1 Meerkats – Mila H
Y1 Tigers – Thomas B
Y2 Crocodiles- Lily S
Y2 Toucans- Matisse G
Y2 Tree Frogs – Miya S
Year 1 Reading Trophy – Leah
Year 2 Reading Trophy – Olivia G
Year 2 Writing Trophy – Eliza
Upper School:
Y3 Beech – Amelia G and Noah H
Y3 Oak – Harrison S and Ellis B
Y3 Willow – Balam and Leon
Y4 Ash – Jake and Kacper
Y4 Maple – Laila-Rose I and Mae B
Y4 Sycamore – Deyon A
Y5 Avon – Alfie and Charlotte
Y5 Derwent- Annie and Lilly
Y5 Witham – Louie and Archie
Y6 Severn – Genevieve B and Lita B
Y6 Thames – All of Thames class
Click on the link to watch the presentation, detailing everything you need to know regarding the upcoming Year 6 residential in July.
https://barnbyroad.primarysite.media/media/manor-presentation-2023
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Matilda D
Nursery Dragonflies AM – Jonathan P
Nursery Ladybirds AM – Connie T
Nursery Butterflies PM – Jason N
Nursery Dragonflies PM – Mason M
Nursery Ladybirds PM – Vladimir N
YR Bees – Gloria
YR Caterpillars – Rosie
YR Grasshoppers – Nainika
Y1 Lions – Matas Z
Y1 Meerkats – Marceli M
Y1 Tigers – Sara S
Y2 Crocodiles- Lilly-Ann
Y2 Toucans- Millie F
Y2 Tree Frogs – River
Year 1 Reading Trophy – Alex R
Year 1 Writing Trophy – Maksym
Year 2 Writing Trophy – Etta
Upper School:
Y3 Oak – Julian C and Ruby R
Y3 Willow – Reuben and Freya
Y4 Ash – Kajus
Y4 Maple – Freddie R and Poppy-Ann C
Y4 Sycamore – Mia G and Amber T
Y5 Avon – Ben and Flo
Y5 Derwent- Regan and Hanna
Y5 Witham – William and Finley
Y6 Severn – Dylan S and Caleb W
Y6 Trent – Toby J and Leon A
Everyone at Barnby Road had a great afternoon in the sun celebrating the coronation of King Charles. Please watch our amazing orchestra and the whole school singing our special coronation song. Many thanks to Malcolm Goodman for kindly recording and editing this video for us.
https://barnbyroad.primarysite.media/media/coronation-celebration
Congratulations to this week’s stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Daniel C
Nursery Dragonflies AM – Patrick W
Nursery Ladybirds AM – Aaron P
Nursery Butterflies PM – Ivy M
Nursery Dragonflies PM – Lerosa-Bleu P
Nursery Ladybirds PM – Isaac T
YR Bees – Gracie-Anne
YR Caterpillars – Michael
YR Grasshoppers – Olivia
Y1 Lions – Oscar C
Y1 Meerkats – Myla W
Y1 Tigers – Elliot-George
Y2 Crocodiles- Henry
Y2 Toucans- Bella P
Y2 Tree Frogs – Jokubas
Year 2 Reading Trophy – Luna S
Year 1 Writing Trophy – Harry A-H
Upper School:
Y3 Beech – Freddie M and Rose M
Y3 Oak – Macey W ad Leo P
Y3 Willow – Robynn-Jane and Bella
Y4 Ash – Sienna and Myla
Y4 Maple – Sophia S and Laika M
Y4 Sycamore – Eryn-Grace C and Buddy A
Y5 Avon – All of Avon class!
Y5 Derwent- All of Derwent class!
Y5 Witham – All of Witham class!
Y6 Severn – Winnie N and Freddie T
Y6 Thames – Freddy and Leyton
Y6 Trent – Violet G and Lilly-Ann D