.
Congratulations to this week's stars of the week!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Persephone
Nursery Dragonflies AM – Jonathan
Nursery Ladybirds AM – Evie
Nursery Butterflies PM - Eliana
Nursery Dragonflies PM – Logan
Nursery Ladybirds PM – Emmie W
YR Bees – Oscar C
YR Caterpillars – Marceli
YR Grasshoppers – Leia
Y1 Lions – Max
Y1 Meerkats – Olivia G
Y1 Tigers – Luna S-K
Y2 Crocodiles- All of the Crocodiles for their hard work completing their quizzes.
Y2 Toucans- All of the Toucans for their hard work completing their quizzes.
Y2 Tree Frogs – All of the Tree Frogs for their hard work completing their quizzes.
Year 1 Reading Trophy – Freddie H
Year 2 Reading Trophy – Reuben R
KS1 Writing Trophy – Sorrel
Upper School:
Y3 Beech – Joseph W
Y3 Oak – Fletcher P and Sophia S
Y3 Willow – Amelie and George H
Y4 Ash – Rosie H and Jonah R
Y4 Maple – Nellie H and Benjamin S
Y4 Sycamore – Dominik and Beau
Y5 Avon – Toby and Ben
Y5 Derwent- Winnie and Genevieve
Y5 Witham – Freddy R and Marianne S
Y6 Severn – Francesca C and Eva I
Y6 Thames – Gustav M and Juvraj S
Due to the school holidays/inset day on Monday 6th & Tuesday 7th June, there is a slight change to the dinner menu for that week as follows. Allergy information can be found on the website.
Monday
School Holidays
Tuesday
Inset Day
Wednesday
Meatball pasta, Garlic bread slices & seasonal vegetables
Raspberry ripple ice cream roll & custard
Thursday
Brown Bag Day
Friday
Fish, Oven chips, peas and sweetcorn
Fruit flapjack
Head over to the Year 2 page to see how much fun we had at the park this morning!
Due to the Jubilee Picnic on Friday 27th May, there is a slight change to the dinner menu for next week as follows. Allergy information can be found on the website. Monday
Tomato pasta, garlic bread & seasonal vegetables Cornflake tart & custard
Tuesday
Hot dogs, croquette potatoes, baked beans & sweetcorn Marble sponge
Wednesday
Fish, oven chips, peas and sweetcorn Shortbread
Thursday
Roast beef, gravy, yorkshire pudding, mash potatoes & seasonal vegetables Ice cream Friday
Jubilee picnic
Congratulations to this week's stars of the week!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Mia
Nursery Dragonflies AM – Lukas
Nursery Ladybirds AM – Connie
Nursery Butterflies PM - Matilda
Nursery Dragonflies PM – Izzie-Frey
Nursery Ladybirds PM – Oskar
YR Bees – Isaiah
YR Caterpillars – Marco
YR Grasshoppers – Amelia
Y1 Lions – Millie F
Y1 Meerkats – Mason-James P
Y1 Tigers – Etta
Y2 Crocodiles- Teddy
Y2 Toucans- Isabelle H
Y2 Tree Frogs – Alby M
Year 1 Reading Trophy – Bella D
Year 2 Reading Trophy – Amelia G
KS1 Writing Trophy – Felicity W
Upper School:
Y3 Beech – Ellie-Rose C and Amelia B
Y3 Oak – Richie J and Poppy Ann C
Y3 Willow – Buddy and Emma
Y4 Ash – Caleb and Shayla
Y4 Maple – Charlie L and Monty St-J
Y4 Sycamore – Medeea C and Mia N
Y5 Avon – Oliver and Violet
Y5 Derwent- Daizy and Dylan
Y5 Witham – Harry B and Kamile S
Y6 Severn – All of Year 6 for the way in which they conducted themselves during SATs.
Y6 Trent – All of Year 6 for the way in which they conducted themselves during SATs.
Y6 Thames - All of Year 6 for the way in which they conducted themselves during SATs.
Congratulations to this week's stars!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Joseph
Nursery Dragonflies AM – Lily
Nursery Ladybirds AM – Sophie
Nursery Dragonflies PM – Rohan
Nursery Ladybirds PM – Raysa
YR Bees – Nikola
YR Caterpillars – Naomi
YR Grasshoppers – Summer
Y1 Lions – Holly C-P
Y1 Meerkats – Felicity W
Y1 Tigers – David N
Y2 Crocodiles- George M
Y2 Toucans- Julian
Y2 Tree Frogs – Harmony-Grace F
Year 1 Reading Trophy – Jamie Th
Upper School:
Y3 Beech – Kamilis D and Olivia S
Y3 Oak – Jamie W and Evelyn M
Y3 Willow – Albie and Amber
Y4 Ash – Brigita and Archie
Y4 Maple – Angelina N and Florence B
Y4 Sycamore – Skye and Leonato
Y5 Avon – All of Avon!
Y5 Derwent- All of Derwent!
Y5 Witham – All of Witham!
Y6 Severn – Ava F and Kai C
Y6 Trent – Ava M-F and Cailen S
https://www.barnbyroadprimary.com/summer-term-4/
Click above to see photos from Year 5's amazing residential trip to Castleton. More photos to follow!
Congratulations to this week's Stars of the Week!
Lower School:
Nursery Butterflies AM – Joshua
Nursery Dragonflies AM – Benjamin
Nursery Ladybirds AM – Kornelia
Nursery Butterflies PM - Nora
Nursery Dragonflies PM – Ruby
Nursery Ladybirds PM – Albie
YR Bees – Leo-James
YR Caterpillars – Borys
YR Grasshoppers – Edward
Y1 Lions – Rafferty
Y1 Meerkats – Violet C
Y1 Tigers – Aria W
Y2 Crocodiles- Toby
Y2 Toucans- Matilda R-P
Y2 Tree Frogs – Tyler-Lowe
Year 2 Reading Trophy –Archie G
KS1 Writing Trophy – Bella J
Upper School:
Y3 Beech – Kajus and Athena
Y3 Oak – Lona-Rose E and Freddie R
Y3 Willow – Jasie-Mae and Hugo
Y4 Ash – Darius and Poppy
Y4 Maple – Ava L and Ben G
Y4 Sycamore – Annie and Myley
Y5 Derwent- Oliwier and Angel
Y5 Witham – Myla G and Thomas S
Y6 Thames - Lola W and Alfie-Jay W
Y6 Severn – Megan K and Lola G